Бородянка – місто, що зазнало нищівних руйнувань у перші дні повномасштабного вторгнення, взявши на себе перший удар при наступі сил рф на Київ. Попри все, жителі міста власними силами та з підтримкою програм відновлення, поступово починають відновлювати свої домівки.

Але чи дійсно достатньо цієї підтримки для повного відновлення міста? Які механізми відбудови житла потрібно запровадити іще для того, щоб повністю відбудувати місто? З якими проблемами стикаються його мешканці у процесі відновлення та що ще потрібно змінити, аби відновлення було більш ефективним?

У цьому нам допоможе розібратися експертка з відбудови та співзасновниця ГО "Рада ОСББ Київської області”, яка вже більше року допомагає людям відновити своє право на житло на київщини, зокрема і в Бородянці – Вікторія Коломієць.

Вікторія Коломієць

Скажіть, будь ласка, за допомогою яких програм переважно відбувалась відбудова у Бородянці?

У Бородянській ТГ впроваджуються майже всі процедури відновлення, які існують на законодавчому рівні. Велика кількість пошкоджених БКБ відновлюються за експериментальною процедурою та United 24. Також є будинки, які не потрапили до переліку за вищевказаними процедурами і розпочали процес створення ОСББ для прийняття участі у програмі ВідновиДІМ ДУ Фонд енергоефективності. Велика кількість знищених приватних садиб очікує на відбудову за державною програмою єВідновлення.

За більш ніж два роки повномасштабного вторгнення росії в Україну місто досі стоїть напівзруйнованим. Як ви гадаєте, чому відбудова йде так повільно?

На мою думку, необізнаність людей у сфері відбудови, відсутність активної участі співвласників БКБ у всіх процес та етапах відбудови – негативно впливають на ці процеси.

Також дуже важливим є комунікаційний звʼязок між усіма учасниками процесу. Розпочате відновлення пошкодженого БКБ без залучення співвласників до найпершого та важливого процесу – детального технічного обстеження призводить до того, проектно-кошторисна документація розробляється на основі складеного технічного звіту і безпосередньої  участі співвласників. Хто як не вони знають усю проблематику будинку, кожну шпаринку та недоліки…

Відновлення за принципом “краще ніж було” має бути у тісній співпраці замовників будівництва та співвласників цього пошкодженого будинку. Зазвичай, на практиці співвласників під час відновлення, представляє управитель, який мало обізнаний про всі наявні, інколи приховані, пошкодження, які відбулися як в квартирах так і в частині, що відноситься до спільної сумісної власності. Саме тому вже під час впровадження процесів відновлення / виконання будівельних робіт / виникають непорозуміння щодо принципу відновлення, переліку робіт між замовником будівництва та співвласниками, що призводить, у тому числі і до гальмування процесів відбудови БКБ. Витрачання часу на переписку, перемовини та, як наслідок,  коригування ПКД можна було б запобігти ще на першому етапі відновлення – процесу технічного обстеження та розроблення ПКД за безпосередньої участі співвласників.

Також дуже яскравим прикладом практичної відбудови є технічні питання, які виникають під час заміни ліфтового обладнання. Ліфтове обладнання, яке належить на праві спільної сумісної власності належить співвласників БКБ в незалежності від обраної форми управління / ОСББ чи управитель. У будь якому випадку рішення щодо демонтованого ліфтового обладнання приймають виключно на зборах співвласників БКБ або на загальних зборах ОСББ. На жаль, практична історія свідчить про те, ліфтове обладнання управитель в незаконний спосіб прийняв по актам від замовника будівництва та не передав співвласникам, які вже на той час створили ОСББ.

На сьогодні написані заяви до поліції та прокуратури по факту незаконного відчуження спільної сумісної власності. Підсумовуючи скажу про те, що обізнаність людей у сфері відбудови та відновлення права на зруйноване житло є одним із важливих чинників успіху під час відновлення пошкоджених БКБ.

Саме тому налагодження комунікаційного звʼязку між усіма учасниками процесу відбудови має стати пріоритетним напрямком у відновлення БКБ, що на мою, думку, пришвидшить процеси відбудови.

Чи є вже успішні кейси відбудови осель у місті?

Успішні кейсі відбудови звичайно є, але тільки там, де із самого початку відновлення пошкоджених БКБ було створено ОСББ та “реальні” представники співвласників були залучені до усіх, без виключення, процесів відбудови.

Скажіть, які є проблеми у відбудові Бородянки?

На мою думку про успіх чи проблематику відбудови своїх осель мають розповідати безпосередньо учасники процесу, а не “експерти”, адже тільки вони можуть оцінити за всіма заданими критеріями успішність відбудови.

Бородянка це не лише багатоповерхівки, це і великою мірою приватні оселі. Яким чином відбудовується приватний сектор міста?

Питання можна адресувати безпосередньо людям, які постраждали та владі, щоб зробити обʼєктивну оцінку ситуації.

В.Коломієць

Ви є співзасновницею ГО "Рада ОСББ Київської області”, яке вже більше року допомагає відновити свої оселі тим людям, чиє житло було знищене чи пошкоджене внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну. Якими питаннями наразі займається ваша команда? 

Наразі ГО” РАДА ОСББ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ” реалізує проєкт в Бородянській територіальній громаді щодо налагодження комунікаційного звʼязку між учасниками процесу відновлення за різними процедурами. Саме зараз проводиться серія тренінгів щодо підвищення рівня обізнаності людей про різні процедури відновлення та формування навичок комунікації із усіма учасниками процесу відбудови.

Також ми і надалі консультуємо та супроводжуємо людей щодо відновлення їхнього права на зруйноване житла та/або права на отримання соціального житла ветеранів війни та людей, чиє знищене житло знаходиться на окупованих територіях.

Більше про новини відбудови у Бородянці можете почитати на сторінці ГО "Рада ОСББ Київської області” у Facebook, де пані Вікторія разом зі своєю командою розповідає про історії відбудови осель, новини у секторі відбудови осель, а також ділиться корисними посиланнями.

 

Громадська організація «Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» створила цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win