Довготривала війна завжди дуже жорстока та шкідлива для народу країни, на чиїй території це відбувається, і продовжує завдавати шкоди суспільству навіть після припинення «вогню».
Повномасштабна війна проти України також не стала винятком і принесла суцільні проблеми та втрати в життя українців. Багато людей втратили свої домівки, своїх рідних, вимушені тікати зі своїх рідних міст в інші міста та за кордон. На найближчий час Україна має пріоритетні завдання – відбудова міст та сіл, доріг та мостів, повернення людей з-за кордону, але головне наша Перемога і якомога швидше, на що ми всі і націлені щохвилини. Наша Україна має знайти рецепти вдалих відновлень після війни та кращих практик, і саме основне, уникнути помилок, які мали інші країни, що проходили такий же шлях з післявоєнної відбудови. Так Україна отримає змогу навчитись зробити все як слід і показати приклад, як можна не допустити подібні помилки інших країн в післявоєнні роки з відбудови зруйнованих міст.
Так що саме має зробити держава для відбудови? Чи впливає відбудова на повернення всіх біженців і чи це потрібно для відбудови міста? Де мають бути кошти на відновлення міст і сіл в державному бюджеті чи отримувати допомогу з інших країн? Давайте розберемось покроково.
Що має зробити держава для відбудови?
По перше, стратегічно спланувати шлях відбудови, що врахує аналіз завданих руйнувань, правильно спланований кошторис витрат, залучення державних витрат та підтримка ззовні бюджету, щоб не зробити «діру» всередині бюджету, враховувати пріоритетність первинності відбудови села чи міста.
На сьогодні найбільше знищених міст/сіл на Донеччині, Херсонщині, Луганщині. Має бути продумана відбудова всіх населених пунктів в кожній області України, зруйнованих внаслідок російської агресії, повинна враховувати сучасний досвід будівництва та досвід енергоефективності, враховуючи сьогоднішні вимикання електроенергії. Відновленні пошкоджені будинки, лікарні, школі, садочки та інші обєкти інфраструктури, мають бути більш стійкішими до руйнувань, наприклад монолітно каркасні замість панельних, та мали приміщення для укриття або бомбосховища, не опираючись більше від старі стандарти будівництва. Таким чином, відбудова окремого міста зможе відбуватися правильно, враховуючи економічні та суспільні вимоги і виклики, і буде враховувати комплексний підхід загалом. І зокрема, працюючі будівельні компанії будуть зобов’язані проектувати і будувати бомбосховища в кожній новій будівлі України, через прийнятий законопроект № 7398, що передбачає термінове розгортання мережі бомбосховищ, зокрема і в нововведених будівлях, тобто містобудівна документація повинна включати інформацію про планові інженерно-технічні заходи цивільного захисту, бо інакше її не затвердять.
Отже, Україна має створити власну модель відбудови з використанням вже пройдених навиків відбудови інших країн після війн та сучасних технологічних рішень швидкого будівництва.
Чи впливає відбудова на повернення всіх біженців і чи потрібно їх повернення для відбудови міста?
З початку повномасштабної війни понад 8,25 мільйона українців стали біженцями (за даними Агентства ООН у справах біженців). І далеко не всі мають тверде бажання повертатися назад в Україну. Але одного бажання мало, вони мають бачити, що їх міста вже почали відбудовувати або принаймні створили план відбудови, вони мають розуміти, що коли повернуться, то в них буде і місто і працевлаштування, їм потрібне «живе» місто для швидкого повернення. А для відбудови міста потрібні люди, які там жили, тільки вони можуть повернути місто до того «живого» стану. Ось така аксіома відбудови міст і повернення людей до життя в них. Тож важливими факторами повернення біженців є не лише безпека і їх захищеність, але і відбудова міст, де проживали, має бути доступ до якісного житла, до працевлаштування, до навчання дітей і т. д. Чим більше уряд України, зможе зробити для відновлення громадських послуг – відбудовуючи школи, садочки, лікарні,відновлюючи роботу заводів, бізнес-центрів, ТРЦ – тим більше біженців захочуть повернутися додому. І відповідно тоді міста будуть швидше відновлюватися.
Де мають бути кошти на відновлення міст і сіл в державному бюджеті чи отримувати допомогу з інших країн?
На мою думку, компенсувати пошкоджене/зруйноване має той хто винен, тобто росія. Країна агресор має відновлювати за свої кошти все що пошкодила/зруйнувала. Потрібно всі заморожені російські активи і конфісковані гроші по різним країнам світу активувати вже зараз у відбудову міст України. Зрозуміло, що всіх цих грошей не вистачить для повної компенсації втрат, завданих країною агресором. Тому також потрібна допомога і від інших країн. Але насамперед, мають бути кошти в державному бюджеті, Україна має думати, як відбудовувати міста та планувати бюджет. Має бути план чи прорахована схема та закладена в бюджет, але без корупції, має бути все прозоро і доступно. Не можна тільки надіятись на фонди інших країн та компенсацію з росії. Гроші потрібні вже зараз і не малі. А будуть це кошти тільки з державного бюджету чи міжнародних фондів та організацій - поки що не зрозуміло, та й неважливо. Тут головне, що Україні потрібно дуже швидко відбудовуватись загалом та швидко відбудовувати інфраструктуру, енергетику, щоб створити нормальні умови для відбудови бізнесу та життя, до не відбудованих міст ніхто не повернеться.
Висновок:
Україна має скласти план відбудови зруйнованих міст, врахувавши сучасний досвід, досвід інших країн, напрацювання галузі будівництва. Для швидкого відновлення України потрібна постійна фінансова підтримка від міжнародних країн-партнерів. Інвестиції в відбудову міст – це інвестиції в безпеку та стабільну економіку Європи та всього світу. Тому прохання до міжнародних країн-партнерів та світової спільноти загалом, підтримувати Україну та долучатися до відновлення зруйнованих міст.
Громадська організація «Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» створила цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення України”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win