Підвищення енергоефективності житлового сектору України,  а також розвиток відновлюваних джерел електричної енергії задекларовано як державні пріоритети. 

 

Але на практиці мізерна кількість ОСББ змогла скористатися пільговим державним кредитуванням. У цьому матеріалі пояснюємо, чому і які можуть бути рішення.

 

У Плані для Ukraine Facility зазначено, що понад 80% будівель в Україні збудовані до 1991 року, житловий фонд не відповідає сучасним вимогам енергоефективності, характеризується низьким тепловим комфортом та якістю повітря в приміщеннях. Середнє питоме енергоспоживання в будівлях в 2–3 рази вище, ніж в європейських країнах. Велика частина тепла втрачається через будівельні конструкції, які мають низькі теплоізоляційні показники, а також через зношеність і неефективність технічних систем будівлі. Водночас, темпи енергооновлення національного житлового фонду в Україні були вкрай низькими порівняно з європейськими країнами до війни. На будівлі, в яких переважає житловий сектор, припадає близько 40% загального кінцевого споживання енергії, яка в основному постачається з джерел викопного палива. Підвищення енергоефективності житлових будинків дозволяє легко знизити їх енергоспоживання більш ніж на 40–50%. Це покращить наявність та доступність енергії для вразливих домогосподарств, а також підвищить комфорт і якість повітря в приміщеннях. Паралельно, це також зменшить тиск на Державний бюджет щодо підтримки вразливих споживачів, збільшить податкові надходження за рахунок розвитку економічної активності у сфері будівництва та місцевого виробництва енергозберігаючої будівельної продукції, збільшить кількість нових робочих місць. 

 

У той же час, Росія планомірно продовжує продовжує руйнувати енергетичну інфраструктуру України. Попри те, що  після сильної спеки і планових ремонтів блоків АЕС, енергетики прогнозували відносно стабільне електропостачання для українців протягом  середини серпня – початку листопада 2024 року, нові російські удари ракетами та дронами спричинили чергові масові відключення. Сподіватися на стабільне енергопостачання протягом холодної пори року, на жаль,  немає жодних підстав. Директор Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк у своєму блозі в «Економічній правді» зазначив, що встановлення сонячних електростанцій чи теплових насосів не може вирішити повністю питання енергозабезпечення багатоквартирних будинків, але це дозволяє забезпечити, наприклад, безперебійне водопостачання, роботу внутрішньобудинкової системи опалення, освітлення, домофонів, відеоспостереження, інтернету тощо. 

 

Очевидно, що  реалізація енергоефективних заходів та встановлення резервного живлення потребує значних коштів. Самостійно зібрати такі кошти для переважної більшості власників житла  (особливо, у багатоквартирних будинках) є непідйомним завданням, адже кожному співвласнику для цього потрібно заплатити 20-50 тисяч гривень (і це – мова далеко не про комплексну термомодернізацію). Якщо у Європі діє ряд державних програм, які фінансово допомагають власникам зробити своє житло більш енергоефективним та незалежним від викопних джерел енергії, то що говорити про пересічних українців під час війни?

Основним фінансовим механізмом, який покликаний стимулювати масову енергоефективність у багатоквартирних будинках та розвиток розподіленої генерації з чистих джерел енергії, мали б стати доступні банківські кредити. 

Перша віце-прем'єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко під час засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад заявила: «Через масштабні обстріли енергетичної інфраструктури з боку рф за останні місяці Україна втратила близько 9 ГВт потужностей. Тому нині головний пріоритет Уряду — підготуватися до нового опалювального сезону й максимально забезпечити українців та бізнес доступом до фінансування для відновлення енергетичних потужностей й впровадження енергоефективності. Завдяки розширенню програми “Доступні кредити 5-7-9”, ОСББ та житлово-будівельні кооперативи зможуть отримати кредит до 5 млн грн терміном до 5 років під 7% річних. За ці кошти можна буде, наприклад, купити й встановити, сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання».

Пільгові кредити на папері

5 липня 2024 року Уряд України прийняв зміни до Постанови КМУ № 28 від 24 січня 2020 р «Про надання фінансової державної підтримки», якими поширив дію державної програми пільгового кредитування «5-7-9» на ОСББ.

У тексті документа зазначено, що пільгові кредити надаються на  впровадження заходів з енергоефективності об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку і житлово-будівельним (житловим, обслуговуючим) кооперативом, включаючи придбання та улаштування генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, установок зберігання електричної енергії та допоміжного обладнання. Розмір пільгового кредиту не повинен перевищувати 5 млн. грн., термін – до п’яти років. Відсоткова ставка  - 7 відсотків річних  за рахунок того, що різниця уповноваженим банкам між реальною та пільговою  ставкою у перший рік кредитування покривається за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва”, з другого року кредитування - компенсація відсотків буде здійснюватися за рахунок коштів державної установи “Фонд енергоефективності” та інших джерел, не заборонених законодавством.

На офіційному веб-сайті Кабінету міністрів зазначено, що пільговий кредит ОСББ може отримати в одному із уповноважених 46-и банків України.

У комбінації з програмами від Фонду Енергоефективності «ЕнергоДІМ» (грантами на впровадження енергоефективних заходів) та «ГрінДІМ» (грантами на встановлення генеручих потужностей з чистих джерел енергії),  «пільгові кредити» могли би зробити енергоефективність та використання чистих джерел енергії у багатоквартирних будинках  дійсно доступними і масовими.

Проте, станом на 10 жовтня 2024 року ОСББ видано лише два банківських кредити за програмою “5-7-9”, ще кілька заявок знаходиться на опрацюванні в банків. 

Пільгові кредити в реальному житті

Незрозуміле формулювання у постанові джерела покриття пільгової відсоткової ставки («у перший рік кредитування за рахунок державної програми “Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва, а з другого року - за рахунок коштів державної установи “Фонд енергоефективності” та інших джерел, не заборонених законодавством”) фактично від початку заклало “бомбу”. По-перше, Фонд Енергоефективності не має повноважень згідно профільного закону та статуту покривати відсоткову ставку банкам, по-друге – не має власних додаткових коштів. А додаткові джерела фінансування не знайдено. 

Не п»ять років, а один 

В результаті, уповноважені банки мають підписану угоду з Фондом розвитку підприємництва, в рамках якої гарантується компенсація між ринковою відсотковою ставкою (на сьогодні вона становить близько 19 відсотків річних та пільговою (7 відсотків) на один рік, а не п”ять років. Так як жодної іншої гарантії від держави банки не мають, то в ОСББ є лише два варіанти – або отримувати пільговий кредит під 7 відсотків на один рік, або надалі брати кредит з ринковою відсотковою ставкою.

Не на енергоефективність, а лише на ВДЕ

Хоча постанова гарантує отримання пільгового кредиту ОСББ на енергоефективні заходи (і саме такі заходи користуються найбільшим попитом та є економічно доцільними), проте реально їх можна отримати лише на придбання та улаштування генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії та установки зберігання електричної енергії. Взяти кредит на енергоефективність ОСББ може лише на ринкових умовах, за винятком окремих банків (таких, ГЛОБУС БАНК, який пропонує відсоткову ставку 13,5%) в рамках інших пільгових програм. 

Не сорок шість, а два банки

Хоча на офіційних веб-сайтах 4-5 банків можна знайти інформацію про кредити для ОСББ в рамках “5-7-9”, лише два банки пропонують реалістичні продукти. 

Сергій Шевченко, голова правління ОСББ “Набережна, 32” з Івано-Франківська ось так прокоментував вимоги одного з провідних уповноважених державних банків: “Вони подекуди у них просто, пробачаюсь, ідіотські: що таке "Довідка про одержувачів субсидій ОСББ"? Та ми не видаємо субсидій, а кому надає держава - відомо тільки Пенсійному Фонду України. А ось вимога про розмір кредиту, вимагання брати не потрібну суму на аванс підряднику, а всю суму вартості обладнання СЕС та його встановлення - це вишенька на їх "умовах НЕкредитування". 

 

 

9 серпня на веб-сторінці Sense Bank з»явилася інформація про першу підписану банком угоду з ОСББ. В рамках “5-7-9”.  Метою кредитування є зведення сонячної електростанції потужністю 30 кіловатів для забезпечення енергетичних потреб будинку.  Вироблена електроенергія йтиме на загальнобудинкові потреби: забезпечуватиме роботу дахової котельні, насосного обладнання та роботу ліфта.

Як повідомляє Вінницька міська рада, загальна вартість проєкту – 1,4 мільйона гривень. Місто компенсує 40% від цієї суми (556 тисяч гривень). Ще до 70% вартості обладнання, але не більше одного мільйона гривень, після закінчення робіт має відшкодувати ОСББ держава через ДУ «Фонд енергоефективності».

«Наразі ми ще не знаємо точну суму цього відшкодування, адже воно буде здійснено після завершення робіт. Попередньо ми розраховуємо, що безпосередня фінансова участь ОСББ складе кількасот тисяч гривень, – розповідає голова правління ОСББ Андрій Калашніков.

 

23 серпня ГЛОБУС БАНК  повідомив про перший кредит . Угода була підписана на придбання та встановлення сонячних електростанцій у багатоквартирних будинках потужністю 30 кВт-год. за програмою “5-7-9”. Позичальником є ОСББ “ЖК “Грінвуд”, що обслуговує 2 багатоквартирні будинки на 50 квартир за адресою: Львівська обл., смт Брюховичі. Сума кредиту склала 1,23 млн грн, а термін погашення 3 роки, при цьому кредит є беззаставним та без початкового внеску.  Згідно з умовами програми “5-7-9” для ОСББ компенсаційна ставка наданої позики складає 7% на перший рік погашення. Надалі розмір ставки залежатиме від базової процентної ставки Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб), але не перевищуватиме 20% річних. Крім того, ОСББ “ЖК “Грінвуд” є учасником програми “ГрінДІМ”, що гарантує відшкодування витрат на СЕС до 70% на обладнання. А також ОСББ отримає компенсацію 30% від суми кредиту за Програмою відшкодування частини кредитів, отриманих ОСББ, ЖБК на впровадження заходів з енергозбереження, реконструкції і модернізації багатоквартирних будинків у м. Львові на 2015-2025 роки.

 

Як бачимо, скористатися пільговими кредитами змогли ОСББ, які змогли залучити кошти з кількох різних джерел. Саме таке поєднання є завдатком успішного проєкту. На жаль, далеко не у всіх громадах є місцеві револьверні фонди, які дозволяють взяти кошти на пільгових умовах,  реалізувати проєкт, а потім – отримати часткову компенсацію завдяки грантам програмам ЕнергоДІМ та ГрінДІМ від Фонду енергоефективності. Інший варіант – ОСББ змушене самостійно накопичити кошти або ж домовитися з підрядником про значне відтермінування оплати та/чи отримати додаткове співфінансування з місцевого бюджету.

 

Не зважаючи на те, що розрекламовані урядом пільгові кредити майже не працюють, ОСББ впроваджують енергоефективні заходи та все більше використовують енергію з чистих джерел, користуючись наявними грантовими програмами від Фонду енергоефективності у співфінансуванні з місцевими програмами, долаючи самостійно чи у співпраці з місцевою владою усі труднощі.

 

ЕнергоДІМ 

 

За весь час існування програми (з 2020 року) було повністю чи частково реалізовано 392 енергоефективні проєкти, 303 заявки знаходиться на розгляді Фонду. 

                                      Фото - Фонд Енергоефективності

Пакет «А» Легкий (спрощений)

Заходи:

  • Встановлення або модернізація індивідуального теплового пункту — ІТП (обов'язково)
  • Встановлення вузла комерційного обліку тепла (за необхідності)
  • Теплоізоляція або заміна трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання та ГВП в неопалюваних приміщеннях (за необхідності)
  • Гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів (за необхідності)
  • Заміна або ремонт віконних або балконних дверних блоків у приміщеннях (місцях) загального користування будівлі (за необхідності)
    Заміна або ремонт зовнішніх дверей або облаштування тамбурів зовнішнього входу (за необхідності)

Термін реалізації проєктів — до 9 місяців з можливістю продовження ще до 3 місяців

                                             Фото - Фонд Енергоефективності

 

Пакет «Б» Комплексний (спрощений)

Обов'язкові заходи (можна виконати один або обидва):

  • Комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін
  • Комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування опалюваних та неопалюваних горищ (технічних поверхів) та дахів

Необов'язкові заходи:

  • Заміна або ремонт блоків віконних або/та блоків балконних дверних у приміщеннях (місцях) загального користування будівлі
  • Заміна або ремонт зовнішніх дверей або/та облаштування тамбурів зовнішнього входу

Термін реалізації проєктів — до 9 місяців з можливістю продовження ще до 6 місяців.

                                  Фото - Фонд Енергоефективності

 

 

ГрінДІМ

 

За весь час існування програми було повністю чи частково реалізовано  44  проєкти, 303  усього подано - 58 заявок.

Фото - Фонд Енергоефективності

За програмою надається фінансування на часткове відшкодування вартості:

1. Обладнання та матеріалів:

  •  теплові насоси — джерело теплової енергії —ґрунт, вода або повітря (для потреб опалення та гарячого водопостачання)
  • сонячні електростанції (СЕС) 

2. Сертифікації енергетичної ефективності будинку перед поданням Заявки на отримання Гранту та після реалізації Проекту.

Фото - Фонд Енергоефективності

 

Для того, щоб такі проєкти стали масовими, необхідно, щоб програма “5-7-9” запрацювала. Адже необхідний початковий фінансовий ресурс для участі у програмах Фонду Енергоефективності (навіть після ряду спрощень) є у досить невеликої частини ОСББ.

 

На жаль, часу обмаль, там як державний бюджет на 2025 рік незабаром буде сформований, і якщо у ньому не буде передбачено джерел на покриття відсоткової ставки для ОСББ за пільговими кредитами, то програма існуватиме лише на папері. Інший варіант - швидко знайти кошти в міжнародних донорів (якщо це будуть бюджетні кошти - то, швидше за все, також донорські). Це може бути як продовження програми “5-7-9”, так і окрема програма. 

Змінити процедури Фонду енергоефективності за короткий час - нереально. Тому єдиний реалістичний варіант - щоби програму далі адміністрував Фонд розвитку підприємництва. 

 

Залишається єдине питання - хто візьме політичне лідерство у цьому процесі?

 

Тетяна Бойко, спеціально для "Вікна Відновлення"