Зміст:
- Резюме.
- Вступ.
- Опис проблем відбудови житла в регіонах України (які були долучені до проєкту).
- Опис виявлених проблем в наслідок проведених регіональними координаторами консультацій ВПО та людей, чиє житло було пошкоджено чи знищено внаслідок повномасштабного вторгнення.
- Пропозиції щодо шляхів вирішення цих проблем.
- Висновки.
- Примітки.
Резюме.
Упродовж 8 місяців регіональні координатори проєкту "Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб" у 9 регіонах України надавали інформаційно-консультаційну підтримку ВПО та іншим незахищеним категоріям населення, щодо вирішення їх житлових питань, що виникли внаслідок військового вторгнення росії на територію України. Під час роботи на місцях координатори виявили низку проблемних питань, які наразі не мають конкретного врегулювання та способу вирішення.
Кожна область має свої особливості, які потребують особливих підходів, і це потрібно враховувати. Не можна застосовувати однаковий підхід до всіх областей. Аналітичний матеріал допоможе розібратися в проблемних питаннях конкретних областей та за допомогою експертів допоможе розібратися в їхній проблематиці та способі вирішення.
Вступ.
Війна, розпочата росією проти України, спричинила небувалий за масштабами руйнівний вплив на житловий фонд країни. За даними ООН, понад 12 мільйонів українців стали вимушено переміщеними особами, з яких 6,7 мільйона – це внутрішньо переміщені особи (ВПО).
Зруйновані або пошкоджені мільйони житлових будинків, інфраструктурних об'єктів та цілі міста. Відновлення житла та інфраструктури – це одне з найважливіших завдань, яке стоїть перед Україною.
Ця стаття присвячена аналізу проблем, з якими стикаються Україна та її громадяни у процесі відновлення житла на місцях.
Тільки спільними зусиллями влади, громадянського суспільства та міжнародних партнерів ми зможемо подолати наслідки війни та створити кращі умови життя для своїх громадян.
У цій статті ми розглянемо наступні питання:
- Опис проблем відбудови житла в регіонах України (які були долучені до проєкту).
- Опис виявлених проблем в наслідок проведених регіональними координаторами консультацій ВПО та людей, чиє житло було пошкоджено чи знищено внаслідок повномасштабного вторгнення.
- Пропозиції щодо шляхів вирішення цих проблем.
Ми сподіваємося, що ця стаття допоможе краще зрозуміти складність та масштабність завдань, які стоять перед Україною у процесі відновлення, а також визначити шляхи їх вирішення.
Опис проблем відбудови житла в регіонах України (які були долучені до проєкту).
- Регіони у яких ведуться активні бойові дії або ті які піддаються постійним обстрілам.
Одними з областей у яких ведуться активні бойові дії чи які знаходять під постійними областями є Херсонська, Одеська та Харківська. У цих регіонах відбудова йде так само важко як і в прифронтових областях, адже варто розуміти, що безпекова ситуація в регіонах є дуже нестабільною і досить важко відбудовувати будинки там де щодня вони можуть бути знову зруйновані.
Масштаби руйнувань занадто великі, аби починати точкову відбудову. Відновлення потребують цілі квартали та райони, тож підхід має бути відповідний – комплексний.
Наприклад, за оцінками ООН, понад 20% житлового фонду Херсонської області (близько 100 000 будинків) було зруйновано або пошкоджено. Найбільше постраждали міста Херсон, Берислав, Олешки та інші населені пункти, які знаходяться на лінії фронту. В деяких населених пунктах, таких як Гола Пристань, Нова Каховка та Таврійськ, до 70% житлового фонду було зруйновано. Зруйновані або пошкоджені також тисячі об'єктів інфраструктури: школи, лікарні, дитячі садки, дороги, мости, електромережі тощо.
За офіційними даними Одеської міської ради, станом на 15 травня 2024 року в Одесі зруйновано або пошкоджено понад 12 000 житлових приміщень.
За даними ООН, станом на травень 2024 року в Миколаївській області пошкоджено або зруйновано понад 100 000 житлових будинків. Це близько 10% житлового фонду області. Найбільше постраждали міста Миколаїв, Баштанка, Вознесенськ та Первомайськ. У цих містах пошкоджено або зруйновано до 50% житлових будинків.
Також однією з причин через яку такі регіони відбудовувати складно це забруднення землі мінами та вибуховими пристроями, що залишили російські війська. Це ускладнює проведення робіт з відновлення житла та інфраструктури, спочатку потрібно провести процедуру розмінування, а вже потім починати зводити чи відновлювати будинки. Проте через постійні обстріли кількість таких вибухонебезпечних предметів щодня зростає.
Внаслідок обстрілів пошкоджено або зруйновано значну частину водогінних, електромереж та газопроводів в Миколаївській області. У деяких містах та селах люди залишилися без води, електрики та газу. Існує гостра потреба у відновленні комунікацій, адже люди не можуть жити в таких умовах.
Також, у регіонах в яких ведуться активні бойові дії або ті, які піддаються постійним обстрілам, існує потреба в тимчасовому соціальному житлі, для тих людей, які втратили своє житло. Окрім цього, через великий потік переселенців в регіонах відчувається гостра нестача доступного житла для тимчасового проживання. Так, наприклад, Одеса стала одним з основних регіонів прийому внутрішньо переміщених осіб з інших областей України.
В Одеській області зареєстровано 227 136 внутрішньо переміщених осіб. В місті Одеса понад 132 тис. зареєстрованих ВПО переважно з:
Донецької, Луганської, Херсонської, Харківської, Миколаївської, Запорізької областей, зазначала Вікторія Скоромець – регіональна координаторка Одеси в рамках проєкту “Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб” на регіональній конференції в Ірпені.