Прем'єр-міністрові України
Денису ШМИГАЛЮ
 

 

Шановний Денисе Анатолійовичу!

 

Висловлюємо Вам свою повагу та звертаємось з проханням вжити заходів щодо виділення з Державного бюджету України на 2025 рік коштів у сумі 1 млрд грн для поповнення статутного капіталу  Державної установи «Фонд енергоефективності»  (далі — Фонд енергоефективності чи Фонд). Фонд енергоефективності — єдиний сталий механізм фінансової підтримки національного рівня, який вже дозволив десяткам тисяч українців зменшити енергоспоживання за рахунок впроваджених заходів з енергоефективності, а також відновити за принципом “краще ніж було” більш ніж 700 пошкоджених військовими діями багатоповерхових будинків. Цим листом ми звертаємо Вашу увагу, що подальше фінансування програм Фонду під загрозою, якщо Урядом не буде передбачена жодна підтримка відповідних програм через державний бюджет.

Фонд енергоефективності — це державна установа, створена у 2018 році за європейськими стандартами з метою підтримки ініціатив щодо енергоефективності, впровадження інструментів стимулювання і підтримки здійснення заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження, зокрема в житловому секторі, з урахуванням національного плану щодо енергетичної ефективності, зменшення викидів двоокису вуглецю з метою виконання Паризької угоди, впровадження acquis communautaire Європейського Союзу та Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, забезпечення дотримання Україною міжнародних зобов’язань у сфері енергоефективності.

На сьогодні Фонд стабільно надає таку необхідну зараз грантову підтримку мешканцям багатоквартирних будинків на всій території України для відновлення та енергомодернізації багатоповерхівок. Діяльність Фонду енергоефективності фінансується за рахунок коштів Держбюджету України, фінансової підтримки ЄС та уряду Німеччини через поповнення статутного капіталу Фонду у співвідношенні 20% на 80%,  де 20% — це частка капіталу Фонду, а 80% — гроші донорів. Співпраця між Україною та Європейською Комісією відбувається на підставі двох міжнародних угод  «Програма підтримки енергоефективності в Україні — «EE4U» та «EE4U-ІІ». 

Фонд забезпечує реалізацію трьох  програм:

  • «Енергодім» — програма підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків, за якою Фонд надає гранти об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у розмірі до 70% витрат на енергоефективні заходи в багатоквартирному будинку.

  • «ВідновиДІМ» — програма відновлення житлових будинків, у яких створені ОСББ, пошкоджених внаслідок військової агресії російської федерації проти України. Розмір гранту за цією програмою складає 100% вартості робіт з відновлення житлових будинків.

  • «ГрінДІМ» — програма, спрямована на стимулювання використання альтернативних джерел енергії у житловому фонді. В межах цієї програми Фонд надає фінансування на часткове відшкодування вартості обладнання та матеріалів сонячних електростанцій та теплових насосів. Фінансування надається учасникам програми (ОСББ та ЖБК) у формі гранту на безоплатній та безповоротній основі. Сума гранту  до 28.01.2025 складала 70% вартості обладнання, послуг аудиту та сертифікації енергетичної ефективності будинку, а з 28.01.2025 — 50%.

Наявні фінансові ресурси на реалізацію програм Фонду енергоефективності стрімко вичерпуються і за відсутності фінансування з Державного бюджету у 2025 році, невдовзі Фонд буде вимушений припинити прийом нових заявок на участь у цих надзвичайно важливих та затребуваних серед українців програм. Європейська комісія готова розглянути можливість додаткового фінансового внеску до статутного капіталу Фонду енергоефективності у 2025 році, але це залежатиме від того, чи виділить Уряд України власні ресурси.

В умовах триваючої енергетичної кризи, спричиненої російською агресією, інвестиції в енергоефективність набувають стратегічного значення для України. Збільшення фінансування Фонду дозволить не лише відновити зруйноване житло та покращити умови проживання мільйонів українців, але й забезпечити стійкість енергетичної системи країни та скоротити залежність від зовнішніх енергоресурсів.

Окрім того,  реалізація програм Фонду дозволить: 

  • зменшити енергоспоживання: Середньостатистичний багатоквартирний будинок, модернізований за програмами Фонду, зменшить споживання енергії на 22%.

  • Знизити викиди CO2: Завдяки широкому впровадженню енергоефективних технологій Україна зможе суттєво скоротити свої викиди парникових газів та зробити вагомий внесок у боротьбу зі зміною клімату.

  • Створити нові робочі місця: Реалізація енергоефективних проектів стимулюватиме розвиток будівельної галузі та створить тисячі нових робочих місць.

  • Залучити додаткові інвестиції: Кожна гривня, інвестована у Фонд енергоефективності, привертає додаткові кошти міжнародних донорів та співвласників багатоквартирних будинків. 

Переконані, що збільшення фінансування Фонду енергоефективності є вигідним і вкрай необхідним кроком для всієї країни. Впровадження енергоефективних заходів тисячами сімей під час війни — це важлива допомога державі у зменшенні навантаження на енергетичний сектор побутовими споживачами, а також довгострокова інвестиція у боротьбу з енергетичною бідністю. Відновлення України має базуватися на сучасних принципах енергоефективності, що також буде сприяти відновленню економіки та допомагатиме громадам. 

 

З повагою:

 

  • ГО «Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА»

  • ГО «Центр екологічних ініціатив «Екодія» 

  • ГО «Еколтава»

  • Greenpeace Україна

  • Мережа захисту національних інтересів АНТС

  • ГО «ЛІіС»

  • Коаліція «Енергетичний перехід»

  • Razom We Stand
  • ГО U-Cycle (Асоціація велосипедистів Києва)
  • ГО «Плато»
  • ГО «Флора»
  • ГО «Екологічний клуб Еремурус»
  • ГО «Zero Waste Society (Суспільство Зіровейст)»
  • ГО “Vision Zero”
  • ГО “Екопарк Осокорки”