Верховна Рада України на початку 2023 року прийняла Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (№2923-IX), головним з опрацювання якого був Комітет з питань економічного розвитку.

Важливість прийнятого Закону України важко переоцінити – вперше механізм надання компенсації було закріплено на рівні закону. Документ покликаний допомогти всім постраждалим та дає чіткий механізм отримання компенсації за пошкоджене та знищене в результаті російської агресії житло. Адже лише за приблизними розрахунками, близько 3 млн українців залишилися без житла або мешкають у пошкоджених окупантами будинках.

Отримати компенсацію зможуть:

  • власники квартир та інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
  • замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків;
  • члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємці вищевказаних осіб.

Головним фінансовим джерелом стануть заарештовані активи росіян, репарації. А також кошти державного та місцевих бюджетів, кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів та міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога тощо.

З травня 2023 року запроваджено програму державної допомоги на відновлення пошкодженого житла «єВідновлення». Перший етап великої комплексної програми по компенсації стосується пошкодженого житла. Наступний етап – відшкодування за знищене житло - стартував із 1 серпня 2023 року: в "Дії" розпочався прийом заявок на компенсацію за зруйноване через війну житло.

Слід зазначити, що з 1 січня 2024 року компенсацію за пошкоджене житло також починають отримувати українці, які відремонтували його власним коштом.

Більш детальну інформацію про дію програми можна знайти на сайті єВідновлення, а також в мобільному застосунку “Дія”.

Джерело інформації: Верховна Рада України