В Україні почали діяти вимоги щодо сертифікації будівель з близьким до нульового рівнем споживання (Nearly Zero Energy Buildings — nZEB). Відповідний наказ Мінрозвитку від 06 лютого 2025 року №168 «Деякі питання запровадження вимог до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії» набрав чинності 1 квітня.
Зокрема, до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії встановлюються вимоги, щодо:
- класу енергетичної ефективності;
- показника споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії;
- частки енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії;
- теплотехнічних характеристик огороджувальних конструкцій;
- повітропроникності будівель;
- інженерних систем.
Зазначені вимоги застосовуються при проєктуванні, будівництві та сертифікації енергетичної ефективності будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії.
Вимоги до будівель NZEB закріплені європейською Директивою про енергетичні характеристики будівель EU/31/201 і передбачають високий рівень енергоефективності та низьке енергоспоживання будівель, а також використання значної частки відновлених джерел енергії (ВДЕ).
Затвердження вимог до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії є важливим кроком для України в частині асоціації з Європейським союзом. Також це сприятиме розвитку енергонезалежності нашої держави.
Нагадаємо, Стратегія термомодернізації будівель, затверджена 29 грудня 2023 року, передбачає з 2025 року щорічну термомодернізацію 1% існуючих будівель та будівництво 100+ будівель за вимогами NZEB. З 2030 року — щорічну термомодернізацію 3% існуючих будівель та повний перехід на будівництво за стандартом NZEB. А з 2050 — декарбонізацію 100% будівель в Україні (всі будівлі NZEB). Зараз на державному рівні розроблено проєкт Державної цільової програми термомодернізації будівель в Україні.