В Україні з’явилися нові вимоги до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії. Наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 06 лютого 2025 року № 168 «Деякі питання запровадження вимог до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 лютого 2025 року за № 284/43690, саме цей наказ визначає вимоги щодо:
-    класу енергоефективності;
-    показника споживання первинної енергії з невідновлюваних джерел енергії;
-    частки енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії;
-    теплотехнічних характеристик огороджувальних конструкцій;
-    повітропроникності;
-    наявних інженерних систем.
Наразі ці вимоги дозволяють сертифікувати будівлі за стандартом NZEB (Nearly Zero Energy Building – будівлі з майже нульовим споживанням), але не покладають такого обов'язку.
ГО «КМО ВГО «Громадянська мережа ОПОРА» спільно з партнерами в межах проєкту «Економічні та технічні можливості для впровадження NZEB стандарту в Україні», реалізованого за підтримки Європейської кліматичної фундації, провели масштабну роботу для розробки зазначених вимог та їх популяризації. Зокрема, провідні експерти зробили базовий аналіз політики, здійснили ряд досліджень для визначення національної рамки цих вимог та розрахунку їх економічного та екологічного ефекту. Результатом нашої діяльності став  комплексний звіт, що складається з наступних розділів:
-    Огляд вимог NZEB в Європі, враховуючи, що ці стандарти ще не прийняті в Україні.
-    Аналіз собівартості будівництва та ринкової вартості житла порівняно з поточною ринковою вартістю.
-    Аналіз обсягів економії бюджетних коштів при будівництві та реконструкції житлових і громадських будівель відповідно до стандартів NZEB.
-    Рекомендації щодо фінансових інструментів для підтримки економічно вигідного впровадження технологій енергоефективності.
-    Огляд будівельних технологій для забезпечення відповідності стандартам NZEB.
-    Аналіз показників споживання енергоресурсів на гаряче водопостачання для врахування у вимогах до будівель NZEB.
Ознайомитись із зазначеними матеріалами можна за посиланням: https://tinyurl.com/2wj8a3br  
Впровадження стандарту будинків з близьким до нуля споживанням енергії для його застосування при будівництві нових та реконструкції існуючих будівель є одним із вирішальних варіантів розв’язання завдань підвищення енергетичної незалежності України та зменшення впливу на навколишнє середовище за рахунок зменшення споживання викопного палива (насамперед вугілля та природного газу).
Вимоги до будівель NZEB закріплені європейською Директивою про енергетичні характеристики будівель EU/31/201 і передбачають високий рівень енергоефективності та низьке енергоспоживання будівель, а також використання значної частки відновлених джерел енергії (ВДЕ).
Затвердження вимог до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії є важливим кроком для України в частині асоціації з Європейським союзом. Також це сприятиме розвитку енергонезалежності нашої держави.
Нагадаємо, Стратегія термомодернізації будівель, затверджена 29 грудня 2023 року, передбачає з 2025 року щорічну термомодернізацію 1% існуючих будівель та будівництво 100+ будівель за вимогами NZEB. З 2030 року — щорічну термомодернізацію 3% існуючих будівель та повний перехід на будівництво за стандартом NZEB. А з 2050 — декарбонізацію 100% будівель в Україні (всі будівлі NZEB). Зараз на державному рівні розроблено проєкт Державної цільової програми термомодернізації будівель в Україні.
Пропонуємо для перегляду:
Створений нами інформаційний відеоролик про будівлі NZEB: https://www.facebook.com/share/v/15wrcR5D2B/  
Відео засідання круглого столу «Вимоги до будівель з близьким до нульового енергоспоживання в Україні»: https://tinyurl.com/yzyahet2